Na vrch

Zaujímavosti o Dni Zeme po celom svete a pár tipov navyše

hatussa 22. apríla 2023 0 komentárov
 

Každý rok 22. apríla oslavujeme Deň Zeme. V tento deň sa všetci spoja, aby oslávili náš domov – našu planétu Zem. Je dôležité sa o ňu starať, pristupovať k nej s úctou a starostlivosťou. Existuje mnoho spôsobov ako z našej planéty urobiť lepšie miesto pre život. Každý by ale mal mať na pamäti, že má podiel na tom ako sa nám tu spolu bude žiť. A preto aj malý krok, zvyk a rozhodnutie dobrým smerom môže mať obrovský vplyv.

„Našu planétu sme nezdedili od našich otcov, požičali sme si ju od našich detí.“

Čo ste možno nevedeli

V období environmentálnych katastrof, Gylord Nelson uskutočnil masívny protest zaoberajúcimi sa environmentálnymi otázkami. Odlesňovanie, ropné šoky, znečistenie vody a vzduchu… Mnoho problémov, na ktoré bolo potrebné upriamiť našu pozornosť. Tento deň, 22. apríla 1970 sa preto zapísal do histórie ako prvý Deň Zeme. Oslavovalo ho viac ako 20 miliónov Američanov. Deň Zeme sa v roku 1990 stal svetovým dňom a tak ho každý rok oslavuje viac ako 1 miliarda ľudí. Každoročne má svoje motto a tohto roku znie: Investujme do našej planéty! Na počesť Dňa Zeme indický básnik Abhay Kumar napísal aj neoficiálnu hymnu, ktorá už bola preložená do desiatok jazykov.

Oslavy Dňa Zeme v iných krajinách

Kanade sa Deň Zeme oslavuje slávnostným sadením stromov v meste Ontario. Krajina tam povzbudzuje aj ostatné mestá lepším smerom tak, že vznikla štafeta v sadení stromov.

Dánsku sa oslavuje Deň Zeme bubnami, kde každý bubon smeruje k jednej zo štyroch svetových strán. Krajina organizuje v Kodani Pochod za vedu, ktorej sa majú zúčastniť environmentálne skupiny a civilisti.

Taliansko usporiadalo niekoľkodňový festival, ktorý zahŕňa veľký koncert, festivalové aktivity a workshopy o udržateľnosti.

Filipíny sú krajina, ktorá na Deň Zeme organizuje webináre pre vzdelávanie svojich občanov. Povzbudzuje ich tak k starostlivosti o zdravie a klímu. V tento deň tam organizujú aj beh ku Dňu Zeme. 

Festival Dňa Zeme v Japonsku sa organizuje v parku Yoyogi, v Tokiu. Súčasťou sú rôzne organizácie a študentské skupiny, ktoré organizujú stánky a workshopy pre návštevníkov.

Južná Afrika oslavuje Medzinárodný sviatok Matky Zeme. Skúmajú každodenný život a jeho udržateľnosť. Zároveň sa zameriavajú na kolektívnu zodpovednosť, pretože všetci máme podiel na zachovaní Matky Zeme.

India začala prvýkrát zavádzať environmentálne programy v roku 2010. Okrem uskutočňovania zmysluplných programov sa zameriavajú na poškodené ekosystémy, ľudí a ohrozene druhy zvierat. Časť z nich sa priamo zameriava na slona ázijského.

Počas oslavy Dňa Zeme v Austrálii, mesto Sydney organizuje rôzne podujatia. Jedným z nich sú 4 prechádzky v okolitej prírode. Odborníci vám povedia o rôznych stromoch, rastlinách a zvieratách, ktoré tam žijú. Návštevníci dostávajú darčeky a môžu si vypočuť rôzne príbehy.

17 Tipov ako pomôcť našej planéte

  1. Choďte na prechádzku do lesa. Nezabudnite si vrece na odpad a pozbierajte ho. Pomôžete tak sebe prechádzkou a lesu s čistotou.
  2. Zasaďte si novú rastlinku. Radosť z nového života budete mať vy i naša Zem.
  3. Robte osvetu o ochrane Zeme a prírody. Môžete tak ovplyvniť vašich priateľov lepším smerom.
  4. Recyklujte. Zabezpečte aby sa separovali a recyklovali všetky materiály, ktoré sa dajú recyklovať.
  5. Upcyklujte. Vezmite už použitý materiál a kreatívne z neho vyrobte novú vec, ktorá vám bude prinášať radosť. Viac o upcyklácii sa môžete dozvedieť TU.
  6. Sústreďte sa na kvalitu, nie kvantitu. Tým investujete do kvalitných vecí, ktoré vydržia dlho a nebudete mať potrebu ich často meniť.
  7. Vlastná nákupná taška. Nejde o to kupovať čo najviac plátenných tašiek, ale vyžiť už tie, ktoré máme doma.
  8. Minimalizujte spotrebu energie a vody. Používajte úsporné spotrebiče a vypínajte ich, keď ich práve nepoužívate. Vodou neplytvajte a zatvárajte kohútiky vody, keď ju práve nepoužívate.
  9. Kupujte lokálne výrobky. Tým, že budete podporovať lokálnych výrobcov, zníži sa potreby prepravy a tým sa minimalizuje negatívny dopad na životné prostredie.
  10. Minimalizujte spotrebu plastov. Používajte viacnásobne použiteľne plastové výrobky ako napríklad kovové slamky, ktoré sa dajú umyť namiesto jednorazových. 
  11. Minimalizujte svoju spotrebu papiera. Vďaka modernej dobe môžete riešiť veci online a teda používať elektronické verzie dokumentov a obmedziť tlačenie na papier, keď to nie je potrebné.
  12. Kupujte sezónne ovocie a zeleninu. Podporíte tým už spomínaných lokálnych dodávateľov, budete mať vždy čerstvé suroviny a zníži sa potreba prepravy tovaru.
  13. Zmenšite nákupy oblečenia. Nakupujte len kvalitné oblečenie, vyhnite sa nekvalitným kúskom z fast-fashion. Kupujte si oblečenie len také, ktoré naozaj potrebujete a viete, že budete nosiť.
  14. Jazdite verejnou dopravou, alebo bicyklom. Ak je to možné, čo najviac obmedzte cestovanie autom. Znížite tým svoje náklady a poďakuje sa vám vaše zdravie, ale aj naša Zem.
  15. Choďte na prechádzku do lesa. Zoberte si vrece na odpad a pozbierajte ho. Pomôžete tak sebe prechádzkou a lesu s čistotou.
  16. Jeden deň v týždni vegetariánom. Pretože chov dobytka je jedným z hlavných príčin klimatickej zmeny.
  17. Vzdelávajte sa. Pretože čím viac vieme, tým viac môžeme pomôcť.

Záchrana Zeme nezávisí len od pár jednotlivcov, ktorí sa budú správať 100% ekologicky. Ak by to tak bolo, chodili by nahí a nenakupovali by ani potraviny, pretože to všetko tvorí emisie. Zmena k lepšiemu závisí na každom jednom z nás. Sú to tie maličkosti, ktoré posúvajú Zem k lepšiemu. Pár tisíc ľudí, ktorí budú robiť 100% čo môžu, nepomôžu tak veľmi ako keď všetci budeme robiť to najlepšie čo vieme. Sme v tom spolu, aby sme ochránili náš domov. Vážme si ho. Je jediný, ktorý máme.

Patrícia Kokoruďová (autor článku)

(Zdroj: Pexels)