Na vrch

VYROB SI SVIEČKU Z KOKOSOVÉHO VOSKU

hatussa 10. februára 2022 0 komentárov

Výroba sviečok nie je zložitá. Je to krásna tvorivá činnosť v ktorej sa nekladú medze a najlepšie na tom je, že vo finále obdivujete svoj tvorivý výsledok. Jediné čo potrebujete je odhodlanie a chuť pustiť sa do toho. Ak ste trochu tvorivý typ a máte doma čas a priestor, výroba sviečok je jedna z možností ako niečo tvoriť, urobiť si radosť a v konečnom dôsledku mať z toho osoh a potešenie. Svojou vlastnou vyrobenou sviečkou urobíte radosť nielen sebe, ale aj vašim najbližším, ktorí sa iste potešia darčeku v podobe vami vlastnej vyrobenej sviečky. A keď vám sviečky dohoria, tak si jednoducho zalejete nové, presne také aké budete chcieť.

V tomto článku vám predstavím výrobu sviečok v nádobkách či pohároch takpovediac z rýchlika. Keďže ja osobne som zástanca prírodných alternatív, hlavné suroviny ktoré budeme používať je kokosový vosk a éterické oleje, presne tak ako vyrábam sviečky HATUSSA. Dôvod, prečo som sa rozhodla práve pre kokosový vosk je, že osobne mám s ním najlepšiu skúsenosť a má úžasné benefity. Tento vosk je bez zápachu, má žiarivo bielu farbu, drží krásne vôňu, má super priľnavosť k nádobám a nehovoriac o tom že je z obnoviteľných zdrojov. Sviečka z kokosového vosku má nádhernú priezračnú gélovitú konzistenciu pri horení a je veľkým priekopníkom na trhu s prírodnými sviečkami. Toto všetko sú len zlomky dôvodov môjho rozhodnutia. Ak sa o ňom chcete dozvedieť viac, dočítate sa v tomto článku TU.

My sa ale teraz ideme pustiť do výroby. 🙂

Pre výrobu sviečok budeme potrebovať:

kokosový vosk (prípadne iná alternatíva prírodného vosku určeného na zaliatie do nádob)

nádobka/pohár (do ktorého chcete vosk naliať)

úchytka na knôt –  kovová/drevená (špajdle, štipec)

tavná pištoľ/obojstranné lepiace krúžky

knôt

hliníkový pliešok

špajdľa

teplomer (nie je potreba)

váha

nožnice

hrniec

nádoba na nalievanie vosku do pohárov

éterický olej (v prípade potreby)

PRÍPRAVA NÁDOB:

Začneme prípravou nádobiek, do ktorých budeme vosk zalievať. Dôležité pri výbere nádob je, aby mali hrubé steny, prípadne aby steny boli odolné voči plameňu, keď sviečka bude horieť. Môžeme siahnuť po menších zaváraninových pohároch, alebo po nádobkách ktoré nám ostali už z vypálených sviečok, prípadne po sklenených hrubostenných pohárikoch či menších kvetináčoch. Iste doma niečo podobné nájdete, prípadne si zadovážite v obchode. Estetickému cíteniu a gustu sa tu medze nekladú. Sviečka svojím vizuálom môže ladiť s vašim interiérom, alebo s vašou náladou. Tu je dôležité najmä to, aby nádoba do ktorej budeme vosk zalievať bola plne funkčná a sviečka mohla horieť bez ujmy.

VOSK:

Odsypeme si toľko vosku na roztopenie, koľko budeme potrebovať na zaliate pripravených pohárikov. Vosk topíme na pomalom ohreve v hrnci (pozn. na tom najpomalšom). Keď je vosk roztopený, jeho teplota by sa mala pohybovať od 60-70 stupňov. Ideálne by bolo mať v tomto prípade pripravený teplomer a teplotu vosku odmerať. Teplota by nemala prevýšiť 80 stupňov, pretože vosk by sa mohol znehodnotiť, prípadne zmeniť svoju farbu.  Ak teplomer nemáte, akonáhle sa roztopia posledné kusy pevného vosku, odstavte hrniec z ohrevu.

KNÔT

Keď máme roztopený vosk, následne si pripravíme knôt. Ak máme čistý bavlnený knôt je potrebné, aby sme ho pred použitím namočili do roztopeného vosku. Odstrihneme si toľko knôtu, koľko potrebujeme a ponoríme ho do už roztopeného vosku. Bavlnený knôt by mal vosk nasiaknuť a po pár minútach knôt (napr. špajdľou) vyberieme. Následne papierovým obrúskom, prípadne servítkou vytlačíme z knôtu vzduch a zbytok vosku. Takto máme pripravený tzv. „“nosič“ ohňa, čo je veľmi dôležité aby nám sviečka dobre horela.

PLIEŠOK:

Po naimpregnovaní knôtu vo vosku si odstrihneme z knôtu takú dĺžku, akú budeme potrebovať pre našu pripravenú nádobku. Ideálne treba rátať o 3 cm naviac, aby sme si vytvorili priestor pre uchytenie knôtu. Na takto pripravený knôt potrebujeme dať pliešok, ktorý bude slúžiť pre uchytenie knôtu o dno nádoby. Hliníkový pliešok cez knôt prevlečieme na koniec knôtu a ideálne kombinačkovými kliešťami ho pritlačíme o knôt.

UCHYTENIE KNÔTU:

Knôt s plieškom je už pripravený na to, aby sme ho mohli uchytiť o spodok nádoby. Potrebujeme ho prilepiť, na čo nám poslúži buď tavná pištoľ alebo obojstranný lepiaci krúžok. Jednoducho na spodnú stranu pliešku dáme lepidlo z tavnej pištole, alebo naň prilepíme papierový krúžok a následne pliešok prilepíme do stredu dna nádoby. Dôležité je, aby bol pliešok prilepený na stred dna nádoby, nezabúdajte na to.

Keď máme prilepený pliešok v strede dna nádoby, následne knôt uchytíme z vrchu. Knôt buď obtočíme o špajdľu, prípadne uchytíme kovovou či drevenou úchytkou určenou práve na toto použitie. Knôt sa snažíme aj z vrchu vycentrovať na stred nádoby. Túto skutočnosť netreba opomínať, pretože takto vycentrovaný knôt predurčuje našu sviečku na rovnomerné horenie po všetkých stranách.

A dostávame sa k bodu, kedy máme pripravenú nádobu na zaliatie. To je paráda. 🙂

NALIEVANIE VOSKU:

Vosk sa nám medzitým roztopil a je pripravený na liatie do našich pripravených nádobiek. Teplota vosku pri liatí by mala byť okolo 60 stupňov. Vosk lejeme do nádobiek pomaly do výšky jedného centimetra od vrchu nádoby.

VÔŇA:

Ak máte radi vône a pohrávate sa s myšlienkou vašu sviečku ovoňať, kľudne nakvapkajte do nej éterické oleje, alebo vonné oleje – maximálne však do 10 % z celkového objemu vosku v nádobe. Po nakvapkaní, jemne špajdľou premiešajte éterické oleje vo vosku. Netreba zabúdať na to, že príliš veľa vône môže zapríčiniť fakt, že nám sviečka nebude pekne horieť, bude čmudiť, prípadne bude zhasínať. Ja používam výhradne éterické oleje, pretože voňajú jemne a nevtieravo, nebolí z nich hlava a tie intenzívnejšie éterické oleje vedia slušne a intenzívne prevoňať priestor. Naviac takto aj formou sviečky si urobíte doma aromaterapiu.

OZDOBA:

Sušené kvietky, bylinky, trblietky či kamienky? Žiadny problém. Ale pozor, ukladajme ich skôr na okraj nádoby, nie ku knôtu. Ideálne ešte vtedy, kým nie je vosk úplne zatuhnutý a nie je ani úplne tekutý. Takto sa nám naše ozdoby lepšie zafixujú na povrch do vosku a pri manipulácii nebudú vypadávať. Tu platí jedno pravidlo, menej je niekedy viac. Samozrejme treba odskúšať, ako nám následne bude sviečka horieť. Ak by sme to s množstvom prehnali, môže sa stať, že nám kvietky či bylinky knôt zadusia, prípadne zbĺknu v plamene horiacej sviečky a to my predsa nechceme..

ODPOČINOK:

Po zaliatí sviečkok počkáme kým zatuhne vosk. Následne odstránime vrchnú úchytku a odstrihneme knôt na dĺžku približne 7 mm. Sviečku necháme odpočívať 24 hodín pred jej prvým zapálením.

Vidíte, nie je to zložité, len to chce cvik a potom to pôjde ako po masle. 🙂

Ak sa už neviete dočkať a chcete sa vrhnúť do výroby sviečok, ale nemáte potrebný materiál a komponenty, pripravila som pre vás takmer profesionálny štartovací balíček, kde nájdete všetko pre výrobu až piatich 200g sviečok z kokosového vosku. Všetko v jednom, všetko dôležité pripravené po ruke, s podrobným návodom a nechýba v ňom ani dôležitý teplomer.

Ak máte záujem o tento štartovací balíček nájdete ho v sekcii výroby sviečok TU.  A ak sa nakoniec odhodláte vyrobiť si svoje vlastné sviečky a budete mať otázky ohľadom výroby, budem vám k dispozícii na info@hatussa.sk, prípadne ma kontaktujte cez sociálne siete stránky HATUSSA. Všetky otázky od vás budem zbierať a neskôr uverejňovať odpovede aj pre ostatných tvorivých záujemcov.

Prajem vám veľa šťastia pri výrobe 🙂

Katarína