Na vrch

Santalové drevo ako éterický olej

hatussa 7. novembra 2022 0 komentárov

Dnes si predstavíme jeden z najvzácnejších éterických olejov. Uchováva v sebe mnoho pozitívnych účinkov, ktoré si ľudia vážili už po stáročia. Tento olej dokáže navodiť pocit pohody, pomáha panickým záchvatom a uľaví pri zápale. Má pozitívny vplyv nie len na naše psychické, ale taktiež fyzické zdravie.

Éterický olej zo santalového dreva, pochádza zo santalového stromu z rodiny Santalum. Strom rastie až do výšky 9 metrov. Má celoročne zelenú korunu a z hnedo-šedej stonky vyrastá mnoho vetiev, na ktorých sa nachádzajú ružovo-fialové kvety. Je súčasťou ľudovej medicíny v Číne či Tibete. Egypťania s touto rastlinou balzamovali a v moslimských a budhistických rituáloch má taktiež svoje nezastupiteľné miesto. Santalové drevo je používané viac ako 5000 rokov.

Santalové drevo

Ľudia si spájajú rôzne vlastnosti s týmto drevom ako napríklad starodávna vôňa alebo tekuté zlato. Santalové drevo je pôvodom z Indie. Má v sebe vysokú koncentráciu olejov, pretože jeho zber sa môže uskutočniť až po 40 rokoch. Z tohto výnimočného drievka sa vyrábajú rôzne éterické, masážne oleje, krémy, parfumy alebo mydlá. Santalové drievko účinne poslúži ako vydymovadlo. Vydymovanie týmto drevom sa čistí priestor od negatívnych energií, pomáha odstraňovať napätie, podporuje meditáciu a pomáha liečiť dušu.

Veľmi vzácny a ohrozený druh santalového stromu sa vyskytuje v Južnej Indii a Nepále. Je to chránený strom, ktorého ťažba je regulovaná úradmi. Používa sa na veľmi zložité rezbárske práce, ktoré poputujú do svätýň a domov. Tieto stromy sú zasvätené Bohu Shiva a používajú sa taktiež pri rôznych náboženských obradoch, svadbách a narodení.

Odroda stromu pochádzajúca z Austrálie, nám umožňuje používať toto drevo aj v Európe alebo Amerike. Kým v Indii sa nevysádzajú nové stromy a naďalej im hrozí vyhynutie. Austrália ma súkromné plantáže na jeho pestovanie a je ho možné zbierať už v mladšom veku stromu. Santalové stromy v Austrálii produkujú menej koncentrovaný olej, na rozdiel od santalového stromu v Indii.

Výroba éterického oleja

Na esenciálny olej budeme potrebovať drievko zo santalového stromu. Strom musí rásť nedotknuto aspoň 15 rokov, aby sa v ňom nahromadil kvalitný a silný olej pre výrobu esenciálneho oleja. Čím je strom starší, tým je olej kvalitnejší. Olej zo santalového dreva získavame metódou parnej destilácie. Stromy by nemali byť vyrúbané, ale vyklčované. Jadro stromu sa najskôr rozdrví na prášok a cezeň prechádza para, ktorá vystupuje a prenáša santalový olej. Tento olej sa ďalej spracováva a po 6 mesačnom dozretí nadobudne hnedožltú farbu.

Aromaterapia éterickým olejom santalového dreva

Duševné zdravie

Éterický olej zo santalového dreva navodzuje príjemnú náladu, pomáha pri úzkostiach, depresiách a pôsobí ako sedatívum. Uzemňuje, upokojuje a zjednocuje myseľ. Používa sa pri nespavosti a veľkom strese, napätí. Je to účinné afrodiziakum. 

Fyzické zdravie

Santalové drevo sa používa pri liečbe zápalov, kožných porúch, vyrážok, kašľa, horúčky, chrípky, hypertenzie a nepokoja. Vynikajúce výsledky dosahujú pri zlepšení funkcie pečene, srdca a žalúdka a na posilnenie ďasien zubov a svalov. Tieto éterické oleje majú antispazmodické (uvoľňujú svalové kŕče), antibakteriálne (ničia baktérie) a antivírusové (ničia vírusy) účinky.

Tekuté zlato ako vzácny éterický olej sme zamiešali do vosku aj u nás v Hatusse. Môžete ho ucítiť vo sviečke Tu a teraz. Nadýchnite sa príjemnej drevitej vôni, pri ktorej pocítite uvoľnenie od stresu a napätia. Nechajte oddýchnuť svoje telo a myseľ a načerpajte novú energiu.